Rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia) – Brdy masožraé

Mým častým cílem v mapování Brd je tajuplná rostlina s naprosto nevinným názvem rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia). Navzdory svému jménu se jedná o naši vzácnou masožravou rostlinu

Vezměme to ale pěkně od začátku. Ve volné přírodě jsem se s rosnatkou poprvé shledal před nějakými 30 lety v mém „rodném“ Slavkovském lese. V té době jsem doslova propadl kouzlu masožravých rostlin. Svou roli také sehrála publikace Miloslava Studničky – Masožravé rostliny, která byla vydána v roce 1984. V té době samotná Bible pro pěstitele těchto rostlin. A pochopitelně pohyb po Slavkovském lese s mým tátou, který zakládal a skoro po celou dobu pracoval na Správě CHKO.

Po přesídlení do Příbrami mne velmi zaměstnávala otázka, zdali je pravda, že i blízké Brdy mají svou rosnatku. Mají! Hledání nemusí být až tak těžké, ale to bych nebyl já, abych namísto zjištění přesné lokace nešel spíše cestou „objevování již objeveného“. Má to své kouzlo a radost je pak o to intenzivnější. Původně jsem hledal spíše v podobných místech, která znám ze Slavkovského lesa. Několikrát jsem sesedal z kola, když jsem zahlédl houpavé rašeliniště. V něm Rosnatka mile ráda roste po boku například suchopýru. Chyba lávky. V Brdech to až tak neplatilo, ale i taková místa zde již znám. Již jsem propadal skepsi, že z Brd prostě zmizela, nebo si budu muset její výskyt zbaběle vyhledat a jít najisto.

Foto: Hynek Harvánek

Naštěstí mne odhodlání neopustilo a na tuto variantu nedošlo! Brdy mě opět překvapily. Jednoho letního dne jsem musel své kolo prudce zabrzdit, abych se ujistil, zda to co jsem na půl oka zahlédl, je to, co už tak dlouho hledám. Uf, bylo. V místech, kde bych tuto krásku osobně moc nečekal, se slunilo hned několik jedinců rosnatky okrouhlolisté. Tato lokalita jen potvrdila studie, dle kterých se této rostlině daří i v místech lidské činnosti. Konkrétně uměle obnažená půda těžbou, nebo vyčištěním odtokových koryt u cest (pro mě ne vítaná aktivita). Následně jsem již po svých probádal přilehlé okolí mimo stezku a našel již celá ložiska výskytu rosnatky v této lokalitě.

Do stejných míst jsem se pln očekávání vydal i v roce 2015, a to záměrně při vrcholu extrémního sucha, které si jistě pamatuje každý. Populace rosnatky v této lokalitě prudce poklesla, sucho si vyžádalo svou daň. Ale pár přeživších exmplářů mě přivítalo a v následujícím roce se populace opět začala zdravě rozrůstat. Příroda je mocná. I tak si několik desítek let přežívající víceletá rostlina dokáže poradit.

Zastavme se u rostliny jako takové, co na ni stále vidím? Rosnatka okrouhlolistá je velmi drobná, ale fascinující rostlina. Její růžice listů dorůstá jen cca do 3-4cm. Květinu doprovází v létě drobné květenství s několika drobnými kvítky na stvolu vyčnívající pár cm nad rostlinou. Proto není problém ji přehlédnout. A nyní ono kouzlo. Listy jsou na konci okrouhlé a porostlé červenými chloupky, tzv. tentakulemi. Na jejich koncích se lesknou lepkavé kapičky, ke kterým se právě případná kořist v podobě drobného hmyzu přilepí. Tentakule se postupně s celým listem začnou ohýbat směrem ke kořisti, až ji zabalí do smrtelného sevření. Celý proces je patrný v řádu minut. Vylučované enzymy postupně rozleptají stravitelné části oběti. Rostlina si tak dopřeje především chybějící dusičnany. Avšak jedinci pěstovaní v zajetí a bez „krmení“ také zdárně prosperovali. Po několika dnech z hmyzu zbude nestravitelná chitinová schránka, kterou časem vítr či déšť z rostliny odstraní.

Foto: Hynek Harvánek

Nutno dodat, rosnatka okrouhlolistá patří mezi silně ohrožené druhy naší květeny. Koho však článek k jejímu nalezení inspiroval, užijte si setkání s ní. Budete touto hříčkou přírody a naší vzácností mile překvapeni. Dopřejte jí však klid, rozhodně si ji neberte domů – zahyne Vám.

Užijte si výlet za rosnatkou se zpestřeními

  • Zaparkujte v Obecnici a vydejte se po kolem vrcholu Klobouček. Dále po kamenných schodech až k protipožárnímu valu, který obklopuje bývalou dopadovou plochu Tok. Zde odbočte valem z kopce po . Je jen na vás, zda se cestou zastavíte na naučné stezce z Obecnice na Klobouček, nebo si po dosažení cíle obejdete dopadovku s parádními výhledy. / TRASA
  • Má oblíbená trasa však vede přes Octárnu, Obrázeckou a Rusínskou cetu. Na jejich rozcestí narazíte i na krásný hraniční kámen. Takto se dříve označovala panství majitelů pozemků. V tomto případě viditelné „D“ značí hranici dobříšského a hořovického. / TRASA
  • TIP: pokračujte z Rusínské cesty přes val dále a to stoupáním až k vrcholu Tok. Tato cesta vás provede nádhernou krajinou bývalé dopadové plochy plnou vřesů, hasivky orličí (Pteridium aquilinum) a místy prosvítajícími obnaženými kambrickými slepenci porostlými lišejníky. Otvírají se pohledy do krajiny. Postačí se otočit a zahlédnete např. Třemošnou a komíny u Příbrami. Pro mě jedno z nejkrásnějších brdských míst.
  • NAPLÁNUJTE SI SVOU TRASU.
  • JAK SI ULOŽIT TRASU DO MOBILU.

Prozradím jen jedno místo

  • GPS: 49.7927556N, 13.9004558E
  • Vzhledem k ochraně rostliny uvádím jen drobný výskyt, kde na ni můžete narazit přímo na turistické trase.
  • Konkrétně ve struze lemující modře značenou trasy kolem dopadovky Tok. Rostlinku netrhejte, nedloubejte si ji domů. Jen se kochejte a foťte, děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *