Brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea L)

Vydáte-li se na konci léta do Brd na dopadiště, jistě vás zláká brusinka svými červenými plody. Není náhodou, že jsou tvarem podobné borůvkám, přesněji brusnici borůvce. Důvod je jednoduchý, jedná se o rodinné příbuzné. Oba druhy patří do čeledi vřesovcovitých. Je to tak, dalším příbuzným je i krásný brdský vřes obecný. To je nám pěkná rodinka.

Nicméně je pravda, že s vřesem si brusniku spojíte jen po detailnějším pohledu. A to především v době květu díky shodným pětičetným květům, které jsou spojeny srostlými korunními lístky. 

Květy zahlédnete od května do července. Záleží na nadmořské výšce a klimatu. Od srpna až přibližně do října jsou již pro kolemjdoucí připraveny převážně červené bobule. Mohou být i bílé, či žíhané.

Kde na ni narazíte? Vřesovcovité rostliny obecně vyhledávají převážné slunné, sušší a chudší kyselé půdy. Jistě Vás napadne, to jsou ideálně vrchovištní partie Brd. Především bývalé dopadové plochy a jejich okolí. Krásně se tak doplňují s odkvétajícím, nebo místy ještě kvetoucím vřesem a vyššími keříky borůvek. Prostě fabiánova zahrádka.

Brusinka není až tak rozšířený druh naší přírody, jak bychom si mohli myslet. Je nedílnou součástí vřesovišť a napomáhá k uchování jejich charakteristického vzhledu a porostu. Zaslouží si tak zvláštní zacházení. Pro svou potřebu a ochutnání si jistě pár plodů do hrsti neváhejte natrhat. Jde to velmi jednoduše a bez poškození keříku. 

Rozhodně porosty nedrancujte plošným sběrem a přesazováním do zahrádek. Ostatně, je to i v rozporu se zákonem. Existuje několik velkoplodých kultivarů, které jsou vhodné pro domácí pěstování. Postačí navštívit blízké zahradnictví a vlastní zdroj máte doma.

Nakyslé plody lze konzumovat jen tak, bez úprav. Rok mi bez problému vydržely v misce v ledničce. Sem tam si prostě jen zobnu. Známé jsou marmelády či další pochutiny. Již naši předkové věděli, že brusinka má hned několik blahodárných vlivů na náš organismus. Vše se točí především kolem močových cest a léčbou jejich zánětů. Dále snižuje obsah cukru v krvi. Hovoří se i o prevenci proti oparům. Léčivé účinky má jak plod, tak i list. 

Při konzumaci je však vhodná obezřetnost a střídmost. Při větším množství může působit nevolnost a močopudně. 

V některých oblastech může u neznalého návštěvníka dojít k záměně s ohroženým druhem a to klikvou bahenní. Rostlina je to drobnější a nižší, to platí i o listech. Plody jsou červené, postupně až hnědě. A především více kyselé až trpké. Jedlé jsou až po přemrznutí. Při konzumaci většího množství může dojít k nevolnostem. Klikvu rozhodně nesbírejte, jedná se o vzácný druh a opět existují zahradní varianty.

Kudy se vydat za brusinkou do Brd?

  • Z Orlova z parkoviště se sochou Fabiána (brdského ducha a strážce) stálým stoupáním krásnou krajinou po , krátce pak po a přes nejvyšší vrchol Brd Tok po až k cíli. / TRASA
  • Z Kozičína se touto cestou pokocháte jeleny u hájenky Na Slanině, Pilskou nádrží a Carvankou (místo bývalé hájenky). Před cílem zdoláte nejvyšší vrchol Brd Tok. Kousek za Kozičínem se napojíte na . Za Pilskou u studánky po . Na konci Čihadelské cesty přejdete na . Ta vás dovede až na Tok. A k cíli je to po již jen pár metrů. / TRASA
  • NAPLÁNUJTE SI SVOU TRASU.
  • JAK SI ULOŽIT TRASU DO MOBILU.

Kde najít brusinku?

  • Míst v Brdech je mnoho. Na níže uvedených místech byla pořízena většina fotografií v článku a jsou volně dostupná. Respektive výskyt podél cest. Pohybujte se jen po vyznačených cestách.
  • GPS: 49.7219667N, 13.8675306E (Houpák)
  • GPS: 49.7088486N, 13.8741933E (Tok)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *