Čákova vyhlídka

Jedna z nejkrásnějších brdských vyhlídek se nachází na jižní straně druhého nejvyššího vrcholu Brdy – Praha (862 m). Vyhlídka je charakteristická svým kamenným mořem, nádherným pohledem na jižní část Brd, Rožmitálsko a již nedalekou Šumavu s dominantním Boubínským vrchem.

Místo, jakožto celý vrchol Praha, je zajímavý svou minulostí z II. Světové války. Vrchol svým strategickým umístěním přilákal Němce ke stavbě zde komplexu tří stanovišť zaměřovačů FREYA EGON I, určeného pro navádění německých nočních stíhačů, pod názvem Linie Y. Systém pracoval na bázi dotazovače. Na signál muselo odpovědět aktivní zařízení na palubě zaměřovaného letadla. 

FOTO: Hynek Harvánek

Celý systém tak určoval polohu vlastních německých letounů. Jednalo se o velmi významný bod soustavy Linie Y, jehož další části byly až v Německu a Rakousku. Fragmenty původních věží, objektů lze v okolí vrcholu najít i dnes. Můžete narazit na části nejrůznějších železobetonových základů, ocelových a dřevěných konstrukcí. A právě jedny z betonových artefaktů vysílače máte na Čákově vyhlídce před sebou.

Z Nepomuku ideální

Čákova vyhlídka je na jižní části vrcholu Praha

  • GPS: 49° 39′ 18.451080″ N  13° 49′ 2.757000″ E.
  • Výška: 845 m n.m.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *