Červený lom – kamenivo pro Brdy

Na cestě do Brd z Nepomuku, nebo z druhé strany z Padrtí či z Teslínské cesty Vás upoutá kamenný lom s výraznou rudou barvou. Ta se mění dle osvětlení a každá vrstva má svůj odstín. 

Co Vám jeho barva připomíná? Ano, například podklad Tocké cesty, ale i dalších brdských cest. Právě v tomto lomu je těžen materiál výhradně pro jejich povrch. Ročně něco mezi 20-30 tunami a pomalu tak ukrajuje Červený vrch 784 m, který je součástí vrcholu Praha. Kdo by neznal vtíravý červený prach, za deště mazlavé bahýnko, které vám dá při mytí kola zabrat.

Mě vždy lom připomíná pro indiány vzácný CATLINIT, z kterého dělali hlavice svých posvátných dýmek. Více na webu geostezka.

Nezaměnitelné zabarvením je dáno vysokým obsahem železa. Nedaleko je i tzv. Chlumčanský důl, kde se kdysi dobývalo.

Tip: budete-li pokračovat po cestě od lomu dále k Padrtím (lom máte po pravé straně a pokračujete dále) po levé straně podél silnice narazíte na Gangloffův náhon. Ten v době slávy místních hutí sloužil pro dopravu vody do pecí. Dále je zde možné zahlédnout pozůstatky štol a dědičné štoly po těžbě železné rudy. Cesta je současně lemována krásnými vzrostlými douglaskami.

Kudy k červenému lomu?

  • Nepomuk je nejbližší a nejpohodlnější pro návštěvu lomu. Zaparkujete i na veřejném parkovišti u správy VLS. Následně se vydejte po silnici s označenou cyklostezkou č. 2273. Ale je zde i vhodnější varianty od parkoviště mírně do kopce lesem. / TRASA PĚŠÍ / TRASA KOLO
  • Návštěva lomu je ideální pro pokračování dále do Brd, například k stařičkému 350 let starému dubu. Informace a trasy naleznete ZDE.
  • NAPLÁNUJTE SI SVOU TRASU.
  • JAK SI ULOŽIT TRASU DO MOBILU.

Kde lom v Brdech leží?

  • GPS: 49.6492003N, 13.8034686E
  • Nadmořská výška: 720 m n.m.

UPOZORNĚNÍ: bohužel obdobný můj článek (i jiné) a fotografie v něm publikované, naleznete také na jednom brdském serveru (OB). Kde je publikován nelegálně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *