Dub letní – 350 let (Přední Záběhlá)

Psal se přibližně rok 1665, kdy v Brdech na místě původní obce Přední Záběhlá začal růst drobný semenáček. Za ta léta nám dub letní trochu přibral a stal se jedním z nejkrásnějších brdských stromů. Posuďte sami.

Věk přes 350 let. I z fotografií lze vytušit jistou majestátnost a velikost: výška 16,5 m, obvod kmene 785 cm. Hmm, to je již pořádný kmen. A kdo ještě na místě nebyl, vyrazte! Fotografie nedokáží přenést onu pompéznost a krásu.

Ono celé místo stojí za návštěvu. V okolí naleznete další krásné exempláře, postačí se poohlédnout a po cestě popojít dále.

Ať se to dnes nezdá, ještě před 70 lety zde bylo velmi živo. Jižně od dubu jsou při hledání kolem nedalekého rozcestí patrné zbytky zničené obce Přední Záběhlá. Dále se zde na celé nezalesněné ploše rozprostíraly Zadní Záběhlá a Padrť. Přes údolí západněji kolem vrcholu Palcíř obec Kolvín. Kde jsou? Všechny potkal stejný osud jako Hrachoviště na druhé straně Brd. Tedy kolem roku 1952 byly obce s pochopitelným odporem místních vystěhovány a srovnány se zemí. Lokalita se proměnila v armádní střelnicí Padrtě- Kolvín.

Kudy k 350letému dubu?

  • K místu se dostanete z několika směrů. Sešupem z vrcholu Praha přes Roviny, popřípadě od Padrtí. Nejjednodušeji cesta je od Nepomuku či Věšína.
  • Z Kozičína vede k tomuto místu pro mě nejkrásnější trasa. Je náročnější, ale jedná se o krásný denní výlet. Na kole ideální. Po Slaninské cestě dorazíte k Pilské nádrži. Zde pokračujte po a zároveň Obecnické cestě až na lesní křižovatku tvaru T (na mapě bod 3. Jinak tzv. Borské sedlo). Zde odbočíte vlevo po cestě Jeřábecké a dále Borské. Dorazíte k bývalé strážní boudě, Bouda u Břízy, dříve Emanuelova. U ní vpravo a na první křižovatce vlevo. Lesní cestou dorazíte až k Malému Toku (kousek od místa krásná vyhlídka). Zde po cestě Tocká a později po minete Čákovu vyhlídku a Meteoradar na Praze. Dále dorazíte na místo bývalé usedlosti Roviny a pokračujte sešupem do padrťského údolí, kde na vás čeká cíl dnešní výpravy. Cesta zpět je ideální přes Nepomuk, ale můžete si užít zpáteční stoupání opět na Prahu. / TRASA
  • Z Nepomuku lze doporučit pohodlnou trasu vhodnou pro děti. Po cyklotrase č. 2273 dojedete k rozcestí u červeného lomu (Červený vrch). Zde již nepokračujte po cyklotrase, ale dále po silnici až k padrťským lukám. Zde na první křižovatce odpočte vpravo a po pár metrech jste u 350letého dubu. / TRASA
  • Z Věšína lze stálým stoupáním po cyklotrase č. 2274 dojet k červenému lomu a navázat tak na předešlý návrh trasy. / TRASA
  • Z Věšína se nabízí další varianty, například přes krásnou Jahodovou horu se skalními útvary. / TRASA
  • NAPLÁNUJTE SI SVOU TRASU.
  • JAK SI ULOŽIT TRASU DO MOBILU.

Kde tento letitý dub najít?

  • GPS: 49.6614908N, 13.7862486E
  • Nadmořská výška: 695 m n.m.

UPOZORNĚNÍ: bohužel tento můj článek (i jiné) a fotografie v něm publikované, naleznete také na jednom brdském serveru (OB). Kde je publikován nelegálně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *