Jahodová hora 726 m n. m

Nenáročný výlet do Brd, který v sobě skrývá mnoho kouzel. Výhledy do okolí, skalní sruby a brdský klid. To vše nabízí Jahodová hora nedaleko Věšína u Rožmitálu pod Třemšínem. V době zavřených Brd jedno z míst, které bylo často navštěvováno. Paradoxně je dnes díky možnosti se oficiálně vnořit do všech koutů Brd spíše opomíjeno.

Definice pojmu hora není zcela ukotvena a je asi spíše „důležitou“ tahanicí některých u počítače, obecně je tak vnímán kopec, vyvýšenina v krajině, která je výrazná a oproti okolí alespoň o 300 m vyšší. Což pochopitelně Jahodová hora se svými 726 m nad mořem není. Nevím jak u vás, ale mě osobně pojem evokuje nejlépe skaliska, kopec odlišný od okolí a ideálně s výhledy. Prostě vrchol, který od pohledu láká ke zdolání. Jahodová hora toto vše nabízí.

Výhledy z hory byly ještě nedávno omezeny spíše na severní skaliska. Nyní je samotný vrchol holý. Díky kůrovci a větrnému řádění poskytuje kocháním se panoramatem Prahy s radarem, Čákovo vyhlídkou a Malým Tokem. Nepřehlédnete tak i lom na Červeném vrchu s jeho typickým zbarvením, dle kterého obdržel i své jméno. Popojděte na západní okraj mýtiny a spatříte okolí Palcíře 725 m n. m, Okrouhlíku 707 m n. m. Pod nimi prokukuje Hořejší Padrťský rybník.

Je to možná krutá daň za takové výhledy, ale berme tuto věc trochu s nadhledem. Je to momentální stav krajiny, respektive hospodářského lesa, který se mění. Ona si popřípadě příroda poradí i bez nás. Z časového pohledu se pro ni jedná o mžik. Ano, nesmíme vnímat dopad na nás, na naše současné bytí.

Ale popojděme dále. Celý kopec, tedy hora, je protkána skalními útvary, tzv. mrazovými sruby. Na samotném vrcholu na vás hned po levé straně čekají dva, které lze jednoduše zdolat a místy z nich pohlédnout do okolí. Až si vše prohlédnete, vraťte se o pár metrů zpět po , na rozcestí před vrcholem. Vydejte na druhou stranu po stejné barvě k místu s názvem Skály. Dojdete k impozantnímu skalnímu bloku, který byl donedávna jedinou možností většího výhledu. „Skály“ stojí za návštěvu i pro jednu místní raritu, asi jediný brdský průchozí skalní komín. Najdete jej?

Cest na vrchol můžete zvolit hned několik. Většina z nich povede přes rozcestí na Vartě. To nese jméno dle myslivny, kterou budete míjet. Její stav bohužel není ideální, stála by za opravu a zachování. Z Jahodové hory se můžete po zelené vydat dál a to třeba až k Padrťským rybníkům. Možností je opravdu několik, stačí si jen namíchat svůj šálek kávy. A to doslova. Ve Věšině můžete svůj výlet začít, nebo skončit u lahodné kávy z místní pražírny.

Kudy na Jahodovou horu?

  • Z nedalekého Věšína lze zvolit krátkou odpočinkovou trasu vhodnou třeba po nedělním obědě. / TRASA
  • Pěknou variantou nabízí start ze Starého Rožmitálu stále po . Jistě nezabloudíte. / TRASA
  • Variant tras je nesčetně. Doveze-li vás na místo BUS, nabízí se zastávky jak v Rožmitále, Věšíně, tak na rozcestí nad Věšínem. Zajímavé alternativy nabízí i start z parkoviště v Nepomuku. NAPLÁNUJTE SI SVOU TRASU.
  • JAK SI ULOŽIT TRASU DO MOBILU.

Kde Jahodovou horu najít?

GPS: 49.6283819N, 13.7976481E

Přeji krásný výlet, sdílejte své fotky na facebooku. A jsou na Jahodové hoře jahody?

Hynek Harvánek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *