Jelen evropský – (Cervus elaphus)

Monstrum našich lesů. Kdo by jelena v životě někdy nezahlédl. Kdy se však na setkání s ním těším nejvíce? Pochopitelně na podzim, kdy v září startuje několika týdenní koncert a to i v Brdech. Ano, miluji jelení říji.

Nezapomenu na první setkání s tímto tajemným hlasem lesa. Jako dítě jsem se s tátou a jeho dalšími kolegy z CHKO Slavkovský les, na podzim vydával do hlubin SL. Jedním z míst byla tzv. „popravčí louka“. No, jak jsem se jako dítě mohl cítit někdy v 21 hodin v úplné tmě na takovém místě? První tóny z hrdla jelena evropského mi přivolaly husí kůži, na kterou nezapomenu. A jsem za to rád. 

Foto: Svatopluk Šedivý

Místní nimrod a strážce Slavkovského lesa pan Štěpánek, dokázal napodobením zvuků jelena vyprovokovat vzdálené jedince k hlasité odezvě. No, blíže jsme nechodili a jen z dálky naslouchali. On říjí omámený 2,5 m dlouhý kolos, v kohoutku až 1,5 m a s váhou kolem 200-300 kg, by se asi neptal, kdo to tu tak ladně troubil a chce mu přebrat nějakou tu laň.

Samotná říje začíná kolem poloviny září a přetrvává přibližně měsíc. Délku a intenzitu ovlivňuje především počasí.

Kam se na koncert se vstupným zdarma odebrat? Troufnu si říci, že večer postačí v klidu postát i v klidnějších okrajích Brd. To Vám potvrdí každý obyvatel přilehlých obcí. Statní samci se nebojí vyjít na okraj lesa či otevřené louky, kde majestátně spustí své sólo. Mlaďoši, kteří si ještě moc nevěří, procházejí i po lese a začínají hrát druhé housle. Zvuk se v tichu noci táhne opravdu z dálky. Nebojte se zkusit „zatroubit“ sami. Ikdyž se nepovede, „nadrženost“ některých samců Vám může být rychlou odezvou. A kdo bude mít štěstí, zaslechne i souboj paroží na paroží.

Foto: Hynek Harvánek

Na zvuky jelenovitých v průběhu roku narazíte v lese celkem často. Jemné pískání mláďat mnohdy člověk přejde. Avšak štěknutí srnečka, nebo rázné hvízdnutí jelena siky pár metrů od Vás, může slabším náturám přivolat nějaké to praní. Co však bylo menším zklamáním, je říje losa. Najděte si na internetu zvuky tohoto monstra. Troufnu si říci, že se musí před jelenem takt trochu stydět. Avšak i takový zážitek, který můžeme nejspíše opět prožít třeba na Šumavě, potěší.

Stále je čas, oblečte se navečer teple a vyrazte. Čeká na Vás zážitek, který ve Vás zůstane celý život.  

A právě 29. 9. 2018 v 6:00 jsem vyrazil na malou výprava s cílem vyslechnout si jelení říji v Brdech. Že šlo opravdu o koncert hned několika muzikantů, jistě potvrdí všichni zúčastnění, kteří přijali mé pozvání. Již po odbočení z Obecnického sedla na Buršovskou cestu bylo jisté, že místo jsme zvolili správně. Po dosažení rozcestí s Káňskou cestou jsme se „utábořili“ a nerušeně naslouchali říji ze vše koutů kolem nás. Odhadem se jednalo něco mezi 7-10 jedinci různého stáří a z různé vzdálenosti. Nejbližší odhadem 200-300 m, což nahání až husí kůži. V druhém níže uvedeném videu natočen nejspíše jeden z aktérů se svou laní.

Velmi si cením všech, kteří se přidali – paráda! Dorazil zájemce třeba i z Prahy. Dle slov všech, nikdo nelitoval – zážitek velký. Mrzí jen, že se nepřidal nikdo místní. Co mě také potěšilo, že s námi vyrazili členové portálu Hlasy jelenů, který mapuje populaci jelena evropského, siky a jejich kříženců. Jak si užil výpravu autor projektu a jeho kolegové, jak říji nahráli, můžete si přečíst zde.

Jak jsme již psali, bohužel v roce 1860 byl prvně do Evropy (Irsko) a 1891 (Poděbradsko), 1897 (Plzeňsko) dovezený jelen sika. Postupně pronikl z obor do volné přírody. Zde se kříží s naším jelenem evropským (dříve lesním). Věřím, že jsme měli to štěstí a hlasy, které nás obklopily, byly ještě čistě evropské. Kříženec má díky pisklavému hlasu siky jakýsi kompilát. Osobně tomu říkám jelen v pubertě, kdy z mohutného hrdelního zvuku vznikne jakýsi, slušně řečeno, nepovedený jelen, mnohdy s upísknutím po vzoru siky.

Foto: Hynek Harvánek

Výprava na jelení říji 2018 je za námi. Určitě sledujte mé stránky a pozvánku na říji v aktuálním roce, budete odměněni!

Výskyt v Brdech:

Na jelena je při troše štěstí, trpělivosti a dobrém větru narazit pochopitelně takřka kdekoli. Ale pár tipů bych měl.

Jistota je v ohradě u hájovny U Slaniny:

Skelná Huť má také svou ohradu pro zimní provoz. Avšak zde je stádo z volné přírody a tak velmi plaché. Je třeba vyčkat v klidu a ideálně v úkrytu.

A kam rád chodím na poslech jelení říje? V těchto místech postačí v podvečer, chodím však brzy ráno jen čekat a do poledních hodin poslouchat. Držte se však v době říje jen na hlavní cestě, křižovatce. Nebo se ideálně ohlášte na místní Lesní správě Nimrod s flintou by si Vás mohl ve svém vzrušení splést s jelenem!

Na tento článek můžete narazit i na jiném brdském serveru (OB), kde je bohužel vyvěšen nelegálně.

2 komentáře: „Jelen evropský – (Cervus elaphus)

  1. Pane Harvánku, bude se výprava za jeleny v Brdech konat i letos? Ráda bych to zažila! Děkuji za zprávu i vaše stránky.
    zdravím, Irena stollová, Příbram

    1. Dobrý den, moc děkuji za Váš zájem, velmi potěšilo. Ověřují možný termín s VLS v Obecnici, aby o nás Věděli a někdo tam nelovil. Předběžně Pátek 27.9. Večer, nebo v sobotu 28 ráno. Dam zde vědět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *