Koniklec luční český (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica)

Nepodíváme se přímo do Brd, ale těsně k jejich hranici. Konkrétně k obci Křešín, nedaleko Jinců. Lokalita je známá více z pohledu paleontologů, ale srdce milovníka květeny zaplesá stejně. Ano, hojně zde narazíte na koniklec luční.

Na svahu nad Křešínem se nachází pro Brdy celkem atypická krajina. Vystupují zde kambrické prvohorní usazeniny a celé jižně situované a suché podloží dává prostor teplomilné květeně. Náhle máte pocit, že se nacházíte spíše o stovky kilometrů jižněji. Zaslouženě se jedná o Přírodní památku pod názvem „Na horách“.

Louka, dříve pastvina „Obůrka“, láká právě výskytem velmi vzácného a krásného koniklece lučního českého. Takových lokalit není mnoho. Jak již varianta bohemica napovídá, vyskytuje se pouze ve střední Evropě (od Německa k Maďarsku). Ne nadarmo je na seznamu silně ohrožených druhů a chráněn zákonem.

Květ patří mezi jedny z prvních, na které lze v naší jarní přírodě narazit. Vydejte se již cca od poloviny března )záleží na průběhu zimy).

Aby toho nebylo málo, tak se zde můžete setkat i se vzácným vstavačem kukačkou (Orchis morio), nebo porosty rozchodníku skalního (Sedum reflexum) a kociánkem dvoudomým (Antennaria diocia). Nepřehlédnete ani jalovec obecného (Juniperus communis), krásné borovice a parazitní jmelí. Ze zajímavých živočichů zde lze narazit na výrazného křižáka pruhovaného (Argiope bruennichi).

Výčet vzácných druhů však nekončí. Vydejte se místo navštívit a přesvědčte se sami. Najdete zde informační cedule, kde se dozvíte další podrobnosti. Najdete jej pod názvem Přírodní památka Na horách. Pohybujte se opatrně po vyznačených stezkách. Opatrně při focení, rostlinky jsou drobné. Kochejte se.

Kudy se ke konikleci vydat?

Kde najít koniklec luční?

GPS: 49.8015683N, 13.9503969E

1 komentář: „Koniklec luční český (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *