ISS – mezinárodní stanice nad Brdy

Na noční obloze lze spatřit mnoho krásných a zajímavých objektů. Ale ten, kde je prokazatelně život, je nyní jen jeden. Jedná se o mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Jistě jste již každý na noční obloze zahlédl prolétat družici. Avšak díky své velikosti je ISS opravdu macek. To se projeví i na záři odražené od naší nejbližší hvězdy, tedy Slunce. Jasný průlet je impozantní a s pocitem, že je v tom světýlku pár kosmonautů, kteří se zrovna možná dívají na Brdy, je fascinující.

Co dodat? Stanice se kolem Země řítí neskutečnou rychlostí cca 27 000 km/h a to ve výšce cca 410 km. Výška se mění dle tření o různě hustou atmosféru. Jako každý objekt na oběžné dráze, tak i ISS postupně padá směrem k Zemi. Tedy čas od času je tryskami vrácena na podobnou výšku.

Momentální poloha mezinárodní stanice ISS.

Vlivem otáčení planety se dráha stanice v čase mění. V tomto odkazu si můžete zjistit viditelné noční přelety z Brd a okolí. Čím větší je záporná hodnota Jasnost (mag), tím je průlet jasnější. Klikem na datum se vám zobrazí dráha na noční obloze.

Aktuální záběry z mezinárodní stanice ISS.

Přenos je dostupný jen v případě pohybu na osvětlené straně Země. Mimo tento čas je video vyplněno sestřihem archivních záběrů. Jeden oblet trvá přibližně 90 min.

Vše ve vašem mobilu

Současné chytré mobilní telefony Vás na průlet ISS umí jednoduše upozornit. Osobně používám, a mohu vřele doporučit, dvě aplikace kompletně v češtině.

ISS detector

Komplexní aplikace, s kterou si vystačíte. Zobrazí a sama vás upozorní na průlety ve vašem místě. Dále obsahuje aktuální mapu, kde se ISS nachází a žívé přenosy ze stanice. Aplikace vás umí upozornit i na další objekty jako jsou družice pro GPS Iridium, čínskou vesmírISS živěnou stanici, komety atd.

ISS HD Live

Velmi pěkně udělaná aplikace, kde se v jejím hlavním zobrazení dělí pohled na mapu a záběry z ISS. Je zde však mnohem více: přepínání kamer z ISS, videa z NASA, fotogalerie atd. Aplikace Vás umí upozornit na zajímavé živé přenosy, které lze přes ní sledovat. Jako výstup kosmonautů z ISS, start raket ze Země apod. Doporučuji!

Průlety ISS před Sluncem a Měsícem

Tato zajímavost vás nadchne. Nelze ji však pozorovat pouhým okem, ale jen fotoaparátem, nebo dalekohledem. Důležité: bez slunečního filtru se o pokus ani nepokoušejte. Hrozí zaručené poškození zraku a techniky. Vhodnou fólii pro výrobu filtru dle potřebné velikosti, pořídíte třeba zde.

Informace jak a kdy pozorovat, nejdete v tomto článku.

AUTOR: Hynek Harvánek.