Projekt Hlasy jelenů v Brdech

Poslechněte si parádní nahrávku jelení říje z Brd od autorů projektu Hlasy jelenů. Tu pořídili na naší výpravě v Brdech 29. 9. 2018. Zároveň přinášíme doplňující informace k invazi jelena siky do Evropy a možnost zapojení se každého z vás do monitoringu jelenů.V ideálním čase, na vrcholu říje, jsme se vydali na pozvání Hynka Harvánka z Příbrami nahrávat jeleny do brdských lesů. Akce to byla více než povedená. A rozhodně za ten úspěch nepovažuju „rýmičku“, kterou jsem si z Brd přivezl.

Vyrážíme do nitra Brd

Že tento výlet odstůňu, jsem totiž věděl. Koneckonců mi nebylo nejlíp už při nahrávání jelenů o dva dny dřív a vstávat ve čtyři hodiny ráno není tou nejlepší medicínou, to se rozumí… Ale posilnil jsem se zázvorovým driákem s medem, tak silným, že jsem jej ani nebyl schopný dopít a zbytek si raději nalil do lahvičky s sebou. Nechtěl jsem o akci přijít…

Foto: Samec jelena siky se skupinou laní a mladých samců (Luděk Bartoš – použito se svolením autora)

V Obecnici se nás sešlo asi osm a na nic jsme nečekali – pan Harvánek nasadil tempo tak prudké, že někteří členové výpravy sotva stíhali. Ale brzy byli všichni odměněni za brzké vstávání – po pravé cestě se najednou ozvalo první zatroubení. A když jsme popošli ještě dál, na mýtinu, mohli jsme se dlouhé minuty kochat „konverzací“ hned několika jeleních samců. Navzdory tomu, že naše skupina nebyla tou nejtišší. Zdálo se mi, že jsem občas zaslechl náraz paroží na paroží, jak spolu jeleni zápasili. Slyšet bylo samozřejmě i sbíjení laní (jelen si přihání samice zpět do skupiny). Ukázka jelena evropského z Brd:

Kterak jelen sika do Evropy přišel

Jelení říje je skutečně magická. Ale „kouzlo okamžiku“ není jediným důvodem, proč vstáváme před ranním kuropěním, nebo naopak chodíme spát až dávno po západu Slunce. Tak jako dokážou kriminalisté usvědčit pachatele podle nahrávky hlasu, i my ve skutečnosti pátráme s mikrofonem po dokladech nepravostí, ke kterých v lesích dochází. A budeme moc rádi, když nám s tím pomůžete, a zapojíte se do našeho projektu Hlasy jelenů.

Troubení bylo až do konce 19. století tím jediným, které se na podzim v lesích rozléhalo. Tehdy však přibyl menší druh jelena z Asia, sika (Cervus nippon). První skupinku si přitáhl v roce 1891 kníže Hohenlohe do obory Kluk u Poděbrad, následovaly pak i obory další, například v roce 1897 Lipá u Manětína na Plzeňsku. Zpočátku byl sika „deponován“ pěkně za plotem a škodil jenom uvnitř. Po druhé světové válce ovšem některé obory zanikly, nebo bylo poškozeno jejich oplocení a sika prchl na svobodu. Od té doby se rychle šíří a množí geometrickou řadou, navzdory zvyšujícím se odstřelům. A ochranáři bijí na poplach – jelen sika byl zařazen na seznam 100 nejhorších invazních druhů v Evropě, a v Čechách se dokonce uvažuje o jeho celoročním lovu.

Zapojíte se do monitorování?

Možná si říkáte, proč vlastně? Vždyť se díky nim vlastně říje protáhne (sika má říji až po „evropákovi“) a zážitků bude víc! Stejně tady máme řadu dalších nepůvodních druhů zvěře, například muflony či daňky, se kterými nikdo nic nedělá… jenže… ty se s naším jelenem nekříží. Zato sika ano, navíc kříženci jsou plodní a dochází tudíž k zpětnému křížení a postupnému pronikání sičích genů do genofondu původního druhu. Náš král lesa tak pomalu ztrácí na majestátnosti. Náš projekt v tuto chvíli nemá ambice problém vyřešit. Pouze chceme ukázat, kde ke křížení dochází a snažíme se k tomu použít stále populárnější občanskou vědu. Křížence lze pochopitelně bezpečně poznat s využitím genetických metod, o poznání hůře na základě morfologických znaků – na jejich vysledování je totiž nejen potřeba mít zkušené oko, navíc ani to nejbystřejší nemá šanci u mnohonásobných kříženců. My jsme vsadili na třetí způsob, který navrhl již před 20 lety Andrew Long z Irska, totiž bioakustiku. To má hned dvě výhody. Za prvé by podle Longovy studie měly být kříženci (minimálně ti z první generace) odlišitelní na základě zvuku (rozdíl si můžete poslechnout v ukázce níže).

Kříženec – strukturou připomíná jelena evropského, ale díky vyšší frekvenci zní směšně:

Za druhé má na rozdíl od genetické laboratoře většina z vás neustále u sebe zařízení schopné nahrávat zvuk jeleního troubení (ano, mobil). Můžete tudíž, stejně jako my v sobotu, spojit příjemné s užitečným. Pokud se vám tedy poštěstí narazit na troubícího jelena hvízdajícího siku nebo bekajícího křížence (a nebude to doslova), tak nám ho prosím nahrajte a nahrávku uložte prostřednictvím formuláře na našich webových stránkách nebo nám ji pošlete emailem (info@hlasyjelenu.cz).

Vlastně můžete spojit i užitečné s příjemným. My jsme po nahrávání jelenů sbírali houby – hříbků bylo nejen požehnaně, nebyly ani červavé!

Foto: Tohohle „trubače“ jsem se snažil vyfotit zblízka. Jeho laň na nás koukala z dálky, jako by nechtěla věřit tomu, že opravdu kráčíme jejím směrem…Ale pak, nepříliš překvapivě zavelela k ústupu. Foto autor (ale není na něj pyšný:))

Lovu zdar 😉 Pavel Pipek (hlasyjelenu.cz)

Úvodní foto: troubící samec jelena evropského (Arturo de Frias Marques, licence CC BY-SA 4.0)


Mé doplnění,

zaujal Vás článek a problematika křížení jelena evropského a siky? Dejte facebokové stránce Hlasy jelenů „to se mi líbí“ , zaslouží si to.

Kde narazíte na jelena evropského v Brdech? Hledejte zde.

Na tento článek můžete narazit i na jiném brdském serveru (OB), kde je bohužel vyvěšen nelegálně.

Hynek Harvánek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *