Silný meteorický roj a polostínového zatmění Měsíce

Vítejte v roce 2020 a začneme hned zostra. Během 6 lednových dnů nás čeká dvojí astronomická podívaná. Pro obojí pozorování je vhodné vycestovat mimo osvětlení měst, Brdy volají.

Meteorický roj Kvadrantidy

Ten patří mezi nejaktivnější roje. V době maxima lze pozorovat 60 až 200 meteorů za hodinu! Co je to vlastně ten meteorický roj? Zde Vás odkáži na starší článek Meteorický roj Perseidy nad Brdy Dnes se věnujme jen aktuálnímu roji.

Zdroj Kvadrantid není 100% jistý. Dle výpočtů se jedná nejspíše o pozůstatky před 500 lety zaniklé komety. Ta nejspíše způsobila i meteorický déšť roku 1490. V takovém případě se jedná o tisíce meteorů za hodinu. Takovou frekvenci nelze již u tohoto roje očekávat, ale přesto patří mezi nejvýraznější.

Zajímavost: vlivem silné gravitace Jupiteru se tento roj od Země vzdaluje. Nás se již netýká, ale přibližně za 1000 let už Kvadrantidy lidé pozorovat nebudou.

Kde a kdy pozorovat

Jak již bylo uvedeno, roj je aktivní, ale ve velmi krátkém období. To je dáno tím, že Země do roje vlétne skoro v kolmém úhlu. Letos připadá maximum na ráno v sobotu 4. ledna 2020 v 9:20 SEČ. Velmi pozitivní je, že Měsíc zapadne před 1 hodinou ranní. Tím máte možnost po zbytek noci bez jeho rušení oblohy jen čekat a kochat se. Roj bude gradovat před rozbřeskem a to cca 80-100 meteory za hodinu. To již při focení s delší dobou závěrky (otevřeného fotoaparátu) slibuje zajímavé fotografie. Hlavní slovo má tak počasí. Zatím bude dle předpovědi zataženo.

Místo, z kterého na obloze budou meteory vstupovat do atmosféry. Vizualizace vytvořena v Stellarium.org

A kde se na naší nebeskou oblohu meteory vrhnou? Vylétat budou z místa již zrušeného souhvězdí Zedního Kvadrantu. Místo se nachází kousek od konce oje souhvězdí Velkého vozu (Velké medvědice). Zjednodušeně, pozorujte oblohu ve směru severovýchod. Ale jak už to u rojů bývá, na obloze vzplanou na různých místech. Ideální je si lehnout na zem a čekat. No, v lednu je pochopitelně nutné teplé oblečení, karimatka a spacák. Ale i ve stoje určitě pochodíte.

Polostínové zatmění Měsíce 10. 1.

Jistě máte v paměti úchvatný letní večer z 16. na 17. července 2019 a krásné částečné zatmění Měsíce. Vše si můžete připomenout zde. To lednové, konkrétně 10. 1., nebude tak výrazné. Jde jen o tzv. polostínové. Měsíc doslova jen „lízne“ stín vrhaný Zemí. Efekt se projeví jeho slabším potemněním dolní části. Jako by přes část Měsíce přecházel slabý opar. Tedy hru načervenalého Měsíce díky lomu světla přes naší atmosféru nyní nečekejte. I tak se jedná o jev, který není častý. Jedno velmi slabé polostínové zatmění nás čeká ještě 5. června. Na větší parádu si musíme počkat až na státní svátek 28. října 2023. Měsíc tu noc zakryje stín z 13 %. Úplné zatmění Měsíce v Česku se na nás chystá až 7. září 2025.

  • Východ Měsíce (Praha): 15:58 hod.
  • Začátek zatmění (není očima pozorovatelný): 18:07 hod.
  • Maximální fáze zatmění: 20:09:59 hod.
  • Konec zatmění (není očima pozorovatelný): 22:15:19 hod.

Držím Vám palce, ať alespoň jeden nebeský úkaz počasí umožní sledovat. Neváhejte se pochlubit fotografiemi na FB MapujBrdy.cz.

Hynek Harvánek

Zdroj informací astro.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *