Venuše a jasná kometa nad Brdy? AKTUALIZOVÁNO O STAV KOMETY!

Největší úplněk tohoto roku máme za sebou. Ale hvězdná obloha má stále co nabídnout a mnohdy se jedná o zajímavější podívanou. Co třeba planeta Venuše s kulisou Brd, nebo kometa desetiletí nad Brdy?

Jistě většině z vás neunikl jasný objekt nad západní noční oblohou. Již nějaký ten týden mnohým nedá spát a sem tam vede i k hlášení UFO. Ostatně jako vždy, když se Venuše stane Večernicí, nebo Jitřenkou. Ano, onen nejasnější objekt naší oblohy (po Slunci a Měsíci) je naše blízká planeta Venuše. Při pozorování oblohy působí jako kulovitý objekt, ale při pohledu dalekohledem lze pozorovat stejné fáze jako na Měsíci. Stejný pohled je i na naší Zemi při pozorování z vesmíru.

Noci se již mírně oteplují, využijte je k pokochání se. Výhodu mají brdaři, bydlící u východní části Brd, třeba v Příbrami. Pohled na Venuši s kulisou naší krásné kopcovité krajiny za to stojí. Aby toho nebylo málo, tak pohled dokreslí otevřená hvězdokupa Plejády (kuřátka). Jak celek působí? Můžete se podívat na mou fotografii z 8. 4. 2020. Atmosféru doladila Třemošná osvícena jasným Měsícem.

A co ta kometa?

V nadpisu jsem záměrně napsal otazník. Jak už to u komet bývá, jsou to poletuchy nevyzpytatelné. Buď se přiženou s velkou pompou, po přiblížení ke Slunci se rozpadnou a tím podívaní zmizí. Nebo se objeví bez předešlého zaklepání a nečekaně spustí jasnou podívanou. A tentokrát to vypadá na ten druhý příklad. Ale vzhledem k blízkému průletu kolem Slunce je zde riziko rozpadnutí celkem veliké. Uvidíme. Omlouvám se, ještě jsem neuvedl její jméno. Seznamte se s C/2019 Y4 Atlas. Jméno je dle roku objevu a objevitele, což jsou astronomové na observatoři Atlas na Havaji.

Zda vše půjde tak, jak se nyní jeví, mohlo by se jednat o nejjasnější kometu minimálně desetiletí. V současné době se z našeho pohledu pohybuje v prostoru mezi Velkým vozem (Velká medvědice) Malým vozem (Malým medvědem) a Žirafou. Její jasnost je zatím na hranici pozorovatelnosti, ale v menších dalekohledech je možné již mlhavý obláček postřehnout. Doufejme, že jak se bude kometa blížit ke Slunci, její povrch zahřívat, tak vyvržené plyny budou natolik silné, dojde k jejímu zjasnění a pozorování pouhým okem. Mělo by se tak stát na přelomu dubna-května.

Kometa C/2019 Y4 Atlas bude k Zemi nejblíže 23. května 2020. Ale nebojte, bude to „pouhých“ 116 855 706 km. Nejblíže k Slunci (tzv. přísluní, neboli perihélium) se přiblíží 31. května 2020 a to na 37 848 261 km. Pro porovnání, Země bývá Slunci nejblíže 147 097 000 km.

Co je však jisté, k tomuto pozorování je třeba zvolit temná místa mimo město. Ideálně tak Brdy. Tak si držme palce, aby nám nezastavěné Brdy bez umělých světel umožnily vychutnat si životní událost.

AKTUALIZACE 14. 4. 2020

Jak je výše uvedeno, komety jsou prostě nevyzpytatelné. V době vydání tohoto článku se začali objevovat snímky komety, které poukazovali, že se něco děje. A 12. 4. 2020 bylo možné definitivně potvrdit, že se jádro komety rozpadlo asi na 3 části. Tlaky vyvolané gravitací Slunce, rotací jádra komety, jeho zahřívání s unikajícími plyny prostě neunesla. Není to řídký jev. Mnohdy takto svou pouť komety ukončí, nebo se změní ve více slabších komet. Co dál? Kometa mírně zeslábla a nejspíše se podívaná konat nebude. 100% rozuzlení přijde na přelomu května-června. Velké naděje si již nedělejme, naděje však umírá poslední.

Komet je v průběhu roku vždy více. Nechci se jim zde tolik věnovat. Šlo spíše o kometu, která mohla být jasná a pro širokou veřejnost pozorovatelná pouhým okem. Jako náhradu lze použít kometu C/2019 Y. Ta se nyní pohybuje v souhvězdí Kasiopea (známe W na severní obloze). Kometu lze již pozorovat triedrem jako slabý mlhavý obláček. Může nás ještě mile překvapit. Stejně tak kometa C/2017 T2 (PanSTARRS), také se nachází v dvojitém W.

Změní-li se viditelnost některé z komet tak, že bude možné pozorování pouhým okem, budu vás zde rád informovat.

Hynek Harvánek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *