Vzácné pozorování v Brdech: průlet ISS přes Slunce
Z části Brd bylo možné 12. 4. 2020 pozorovat průlet mezinárodní stanice ISS přes kotouč Slunce. Celá záležitost netrvá ani 2 vteřiny. Jak se mi podařilo vše zachytit a kdy se můžeme těšit na další?
Ač jsou Brdy vzhledem k nezastavené ploše a tím absenci osvětlení ideální pro pozorování noční oblohy, tentokrát nebeská podívaná nastala za plného svitu Slunce. Ono by to bez něj ani nešlo. Mezinárodní stanice ISS, v současné době jediný objekt s lidmi na oběžné dráze, lze celkem často pozorovat na noční obloze. Kdy z Brd, to zjistíte zde. Avšak, že se ISS dostane mezi vás a kotouč Slunce, to je již celkem raritní záležitost. A to i vzhledem k tomu, že samotný jev netrvá ani dvě vteřiny.
Nyní vás trochu zklamu, pouhýma očima nic rozhodně neuvidíte. Je třeba fotoaparát s objektivem minimálně 400 mm. Pro větší detaily je ideální alespoň 600-700 mm, nebo rovnou astronomický dalekohled.
Jak to šlo mně?
Právě 12. 4. 2020 v cca 17:13:34 nastal tento průlet. Samotný pruh, z kterého lze přelet pozorovat, je jen o pár kilometrech. A kdy vám stanice protne Slunce po nejdelší ploše, tedy přes jeho střed, je dokonce jen o pár metrech. Nasedl jsem na kolo a jen pár km od Příbrami vyrazil. A výsledek? No, není to zcela ideální a nedá se srovnat s profi fotografy. Já fotografie pořídil Panasonicem Lumix DMC-FZ300. Pro mě se však jedná o životní úlovek a zážitek. Znáte-li tvar ISS, tak ji v té skvrně na Slunci jistě poznáte :-).
A zde pár tipů k focení
Důležité: bez slunečního filtru se o to ani nepokoušejte. Hrozí zaručené poškození zraku a techniky. Vhodnou fólii pro výrobu filtru dle potřebné velikosti, pořídíte třeba zde.
- KDY A KDE: zjistěte si, kdy ve vašem okolí průlet nastane a to přes stránku transit-finder.com. Lze pozorovat i průlety přes Měsíc. Doporučuji ještě před průletem ověřit přesný čas průletu. Dráha ISS se stále mírně koriguje (díky vlivu přitažlivosti Země). Pro přesný čas opravdu vyberte místo, kde bude stát.
- JDE O VTEŘINY: doporučuji si do telefonu stáhnout aplikaci pro přesný čas z atomových hodin a se zobrazením vteřin. Například Atomic Clock & Watch Accuracy Tool.
- JEDEN SNÍMEK TO NEBUDE: nastavte sekvenční snímání, je třeba zachytit desítky snímků a to ideálně do plnohodnotného formátu RAW. Osobně jsem jich pořídil 83, ISS byla na 2.
- VIDEO: není od věci zkusit video, a z něj separovat povedené snímky. Zde je třeba stativ.
- NASTAVENÍ: pohrajte si s nastavením, měl jsem: ISO 200; závěrku 1/4000 s; clonu 6,3; max. ohnisková vzdálenost fotoaparátu 108 mm (ekvivalent zrcadlovky 600 mm).
- DEJTE SI ČAS: včas si zaostřete (s filtrem!). Můžete použít stativ, ale dá se jen opřít o kolo, strom, pařez… Vhodný je výklopný displej.
- DRŽTE A ČEKEJTE: klidně 10-20 vteřin před průletem začněte nepřetržité snímání a spoušť uvolněte zas až několik vteřin po průletu.
Rád bych se pokusil o další fotografie přes dalekohled. To slibuje jistě lepší záběry, ale další úskalí. Zda se někdy zdaří, najdete opět zde.
Hynek Harvánek
Tak to je hustý. Gratuluji, to mě nenapadlo, že je možnÝ. Super!
Paráda, chlape. Já se chystám na 10. srpna – přechod přes slunce. (Most)
tak jak to dopadlo?