Vzácné pozorování v Brdech: průlet ISS přes Slunce

Z části Brd bylo možné 12. 4. 2020 pozorovat průlet mezinárodní stanice ISS přes kotouč Slunce. Celá záležitost netrvá ani 2 vteřiny. Jak se mi podařilo vše zachytit a kdy se můžeme těšit na další?

Ač jsou Brdy vzhledem k nezastavené ploše a tím absenci osvětlení ideální pro pozorování noční oblohy, tentokrát nebeská podívaná nastala za plného svitu Slunce. Ono by to bez něj ani nešlo. Mezinárodní stanice ISS, v současné době jediný objekt s lidmi na oběžné dráze, lze celkem často pozorovat na noční obloze. Kdy z Brd, to zjistíte zde. Avšak, že se ISS dostane mezi vás a kotouč Slunce, to je již celkem raritní záležitost. A to i vzhledem k tomu, že samotný jev netrvá ani dvě vteřiny.

Nyní vás trochu zklamu, pouhýma očima nic rozhodně neuvidíte. Je třeba fotoaparát s objektivem minimálně 400 mm. Pro větší detaily je ideální alespoň 600-700 mm, nebo rovnou astronomický dalekohled.

Jak to šlo mně?

Právě 12. 4. 2020 v cca 17:13:34 nastal tento průlet. Samotný pruh, z kterého lze přelet pozorovat, je jen o pár kilometrech. A kdy vám stanice protne Slunce po nejdelší ploše, tedy přes jeho střed, je dokonce jen o pár metrech. Nasedl jsem na kolo a jen pár km od Příbrami vyrazil. A výsledek? No, není to zcela ideální a nedá se srovnat s profi fotografy. Já fotografie pořídil Panasonicem Lumix DMC-FZ300. Pro mě se však jedná o životní úlovek a zážitek. Znáte-li tvar ISS, tak ji v té skvrně na Slunci jistě poznáte :-).

A zde pár tipů k focení

Důležité: bez slunečního filtru se o to ani nepokoušejte. Hrozí zaručené poškození zraku a techniky. Vhodnou fólii pro výrobu filtru dle potřebné velikosti, pořídíte třeba zde.

  • KDY A KDE: zjistěte si, kdy ve vašem okolí průlet nastane a to přes stránku transit-finder.com. Lze pozorovat i průlety přes Měsíc. Doporučuji ještě před průletem ověřit přesný čas průletu. Dráha ISS se stále mírně koriguje (díky vlivu přitažlivosti Země). Pro přesný čas opravdu vyberte místo, kde bude stát.
  • JDE O VTEŘINY: doporučuji si do telefonu stáhnout aplikaci pro přesný čas z atomových hodin a se zobrazením vteřin. Například Atomic Clock & Watch Accuracy Tool.
  • JEDEN SNÍMEK TO NEBUDE: nastavte sekvenční snímání, je třeba zachytit desítky snímků a to ideálně do plnohodnotného formátu RAW. Osobně jsem jich pořídil 83, ISS byla na 2.
  • VIDEO: není od věci zkusit video, a z něj separovat povedené snímky. Zde je třeba stativ.
  • NASTAVENÍ: pohrajte si s nastavením, měl jsem: ISO 200; závěrku 1/4000 s; clonu 6,3; max. ohnisková vzdálenost fotoaparátu 108 mm (ekvivalent zrcadlovky 600 mm).
  • DEJTE SI ČAS: včas si zaostřete (s filtrem!). Můžete použít stativ, ale dá se jen opřít o kolo, strom, pařez… Vhodný je výklopný displej.
  • DRŽTE A ČEKEJTE: klidně 10-20 vteřin před průletem začněte nepřetržité snímání a spoušť uvolněte zas až několik vteřin po průletu.

Rád bych se pokusil o další fotografie přes dalekohled. To slibuje jistě lepší záběry, ale další úskalí. Zda se někdy zdaří, najdete opět zde.

Hynek Harvánek

3 komentáře: „Vzácné pozorování v Brdech: průlet ISS přes Slunce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *