Částečné zatmění Měsíce 16.-17. července 2019

Druhé, ale poslední letošní zatmění Měsíce. Kdy a kde jej pozorovat? Brdy jsou pro pozorování noční oblohy jednou z mála lokalit v ČR, kde lze spatřit temnou oblohu a nejste tak ovlivněny světelným smogem měst. Ale i to není ideální. Svit z Prahy, Plzně a Příbrami může mírně pohled na oblohu kazit.

Ale vraťme se k aktuální noční podívané, která není až tak závislá na svitu měst. Zde nám může pozorování pokazit jen počasí. Předpověď je prozatím pozitivní.

Průběh zatmění

Pozorování je možné téměř po celou dobu úkazu. Maximální fáze zatmněí proběhne 30 min před půlnocí. Měsíc bude mít v ten okamžiku zastínění přes 65 % svého průměru a bude celkem vysoko nad obzorem.

  • Východ Měsíce (Praha): 21:03 hod.
  • Začátek částečného zatmění: 22:01:43 hod.
  • Maximální fáze zatmění (65,3 %): 23:30:44 hod.
  • Konec částečného zatmění: 00:59:39 hod.

Třešnička na závěr

Při čekání na maximální fázi si čas můžete ukrátit pozorováním okolí Měsíce. Po pravé straně nepřehlédnete dvě velmi jasné „hvězdy“. Ve skutečnosti se jedná o dvě největší planety naší soustavy. Blíže k Měsíci se bude jednat o Saturn a druhý jasný objekt (dále na jihozápad) není nikdo jiný, než plynný obr Jupiter. Budete-li v místě bez světelného smogu, pozorovaným místem se bude linout Mléčná dráha.

No a ještě jedna třešnička 🙂

Není všem parádám konec. On to bude vlastně večer plný astronomických zajímavostí. Jako další na vás čeká průlet mezinárodní vesmírné stanice s lidskou posádkou. Její průlet, který započne na západní obloze ve 23:05 bude velmi jasný. Pokračovat bude nad Jupiterem a Saturnem. Na východě zmizí ve 23:15. Detailní informace k ISS, nelzente zde.

Krásný večer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *